Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva bygg- och rivningsarbeten, konsult-, service- och uthyrningsverksamhet inom sanering och inomhusklimat, försäljning och installation av ventilationsutrustning för förbättring av bostadsklimat, uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 395 738 | 402 844 | 422 360 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -21 939 | -9 400 | 1 384 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -22 824 | -7 763 | 2 969 |
| Årets resultat (tkr) | -7 568 | -2 043 | -5 306 |
| Summa tillgångar (tkr) | 174 456 | 180 164 | 211 773 |
| Antal anställda | 380 | 403 | 377 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 395 738 | 402 844 | 422 360 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -21 939 | -9 400 | 1 384 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -22 824 | -7 763 | 2 969 |
| Årets resultat (tkr) | -7 568 | -2 043 | -5 306 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 45 146 | 50 656 | 57 117 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 129 309 | 129 508 | 154 656 |
| Tillgångar (tkr) | 174 456 | 180 164 | 211 773 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 20 586 | 8 155 | 10 499 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 593 | 3 543 | |
| Avsättningar (tkr) | 41 556 | 42 637 | 57 532 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 112 315 | 127 781 | 140 199 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 174 456 | 180 164 | 211 773 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 062 | 1 932 | 2 930 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 728 | ||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 164 728 | 165 059 | 167 415 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 72 364 | 73 326 | 72 600 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 380 | 403 | 377 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 041 | 1 000 | 1 120 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 629 | 596 | 646 |
| Vinstmarginal | -5.5% | -2.3% | 0.3% |
| Soliditet | 11.8% | 5.2% | 6.2% |
| Kassalikviditet | 115.1% | 101.3% | 110.1% |
Polygon Sverige AB ingår i en koncern med 69 bolag. Moderbolag är Polygon International AB och koncernmoderbolag är PolyStorm Jersey Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2023-12.
Bolaget ska bedriva bygg- och rivningsarbeten, konsult-, service- och uthyrningsverksamhet inom sanering och inomhusklimat, försäljning och installation av ventilationsutrustning för förbättring av bostadsklimat, uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.